Česko kulturní, z.s.

Vznik spolku iniciovali tři hudebníci - pedagogové a dlouholetí přátelé: trumpetista Roman Němec (https://nemecroman.cz/ orchestr... FRAMUS 5, Big Band Felixe Slováčka a další), multiinstrumentalista a dirigent Jiří Palán a pozounista Ivo Čáp Kopecký (orchestr Hudebního divadla Karlín, Orchestr Karla Vlacha a dalších). Na základě velkých zkušeností v kultuře a nekonečných debat na téma kultura v Čechách a na Moravě vznikla myšlenka založit spolek a začít pomáhat zejména ve stávající situaci všem umělcům, nejen začínajícím a nejen pražským.
Pomoc nemusí být jen finanční, ale i organizační, technická nebo materiální. Například zprostředkování účinkování na akcích pořádaných spolkem, doporučení ke studiu na uměleckých školách, pomoc při hledání zkušeben, ateliérů či nástrojového a dalšího vybavení. Dalším cílem spolku je také připomínat významné události jak české tak světové historie. Proto spolupracujeme s různými subjekty působícími nejen v kultuře, ale také v samosprávě měst a obcí, které se aktivně věnují pořádání kulturních akcí, například se sbory dobrovolných hasičů.
Kromě toho sami vytváříme hudební tělesa v odlišných hudebních stylech: velký dechový orchestr, dobovou dechovou hudbu začátku 20. století, malé hudební formace k různým venkovským a městským oslavám jako je masopust, Velikonoce či různá významná výročí. Dále také spolupracujeme s věhlasnými hudebními orchestry např. s Orchestre Karla Vlacha, s JP Fusion Jazz Band a dalšími.

Cílem spolku je napomoci dostat stav naší kultury co nejblíže situaci před pandemií koronaviru a obnovit kulturní a společenské akce, zejména na menších městech a vesnicích. Zároveň se podporou propagace umělecké činnosti na školách, a to nejen uměleckých, hlásíme k heslu "co Čech, to muzikant". Ve světě je běžné, že na střední nebo vysoké škole působí orchestr nebo divadelní soubor. I u nás to bylo dříve pravidlem. Dnes ne každá umělecká škola disponuje reprezentativním tělesem většího formátu.

V neposlední řadě chceme vyvrátit povědomí našich politických špiček, ale také široké veřejnosti, že umělecké školství (zejména to základní) a umění vůbec je pouze volnočasovou aktivitou. Ne! Jde o plnohodnotný směr, který má v naší zemi velkou a kvalitní historii, a je třeba vytrvat a podporovat umělecké školství a další působení jeho absolventů v kultuře.
Roman Němec
Jiří Palán
Ivo Čáp Malostranský Kopecký
Made on
Tilda